Családi vállalkozásként működünk. 20 éve kárpitosként dolgozom. Tudásom alapjait a Wesselényi Szakközép és Szakmunkás képző iskolában szereztem. Gyakorlatomat vállalkozó mellett, illetve bútorgyártó cégnél szereztem.
Fontosnak tartjuk, hogy minél kisebb ökolábnyomot hagyjunk magunk után, így inkább megmentjük a szép és régi bútorokat, minthogy kidobásra kerüljön. Tegyünk együtt egy fenntarthatóbb jövőért.
A nevünknek is ezért választottuk a Smaragd nevet, mert a smaragd egy sötétzöld színű drága kő, ami igen kemény és tartós.
Hiszen az ókorban is ismerték már. A smaragdokat ma már csak történelmi nevezetességű egyiptomi bányákból bányászták. Egyiptomi hieroglif feljegyzések szerint már i. e. 1650-ben VII. Kleopátra királynő drágakövei is smaragdok voltak, és gyógyításra, díszítésre használták.
Napjainkban még mindig fontos elem a rakéta gyártáshoz, elektronikai iparban.
Az általunk felújított bútoroknál szintén a gyógyítás, tartósság a fontos.
Egy régi bútorhoz rengeteg emlék kötődik, ezért nem csak a bútor az, amit megmentünk, hanem vele együtt az emlékeket is. Hiszen nekünk embereknek fontosak az emlékek. Jó ránézni a felújított fotelre, amiben a Nagyikánk mindig üldögélt és mesét olvasott. Jó odafeküdni a heverőre, ahol gyerekként apával ebéd után elaludtunk, és milyen szép emlék, hogy édesanyám a karjaiban tartva ringatott a kanapén. Ezeket az emlékeket hosszasan lehetne sorolni…..
Mi a bútorral együtt az emlékeket is megmentjük, megőrizzük az önök számára.
Ez az oka annak, hogy a
Mottónk: Jót, s Jól
Egyik kitűnő kollégánk több 10 éves szakmai tudással a hagyományos kárpitozás egyik kitűnő embere, aki édesapjától tanulta a régi bútorok kárpitozásának csínnyát – bínnyát , így a reneszánsz, neobarokk, chesterfield, holland bútorok új pompájukban kerülnek ki a kezei közül. Bátran rábízhatja elhasználódott, kopott kanapéját, fotelét, székeit!
Kárpitszövet kínálatunk felöleli az alap színektől a különleges mintákkal rendelkező anyagokig a piacon található magas minőségű kárpitokat, mű- és valódibőröket. Válasszon otthonához és szokásaihoz illő anyagot.
Ha teljesen egyedi mintát szeretne, azt is megoldjuk, hiszen kínálatunkban megtalálható a magas kopásállóságú egyedi tervezett, vagy a gyermek által rajzolt mintával készített kárpitszövet.
Mi is a kárpitozás?
A kárpitozás az a munkafolyamat, melynek során a kárpitos az ülő- és fekvőbútorokat párnázza, kárpittal bevonja, szükség esetén díszíti, zsinórozza.
A kárpitosmesterség a reneszánsz idején alakult ki, majd nyert teret magának, ahogy az emberek egyre szívesebben ültek kényelmes kárpitozott kanapékon, párnákon, mint faládákon (cassone), székeken.
A biedermeier újításai és találmányai a kárpitozásban egészen az 1960-70-es évekig voltak használatosak a bútorgyártásban. Ekkor a tűzőgép és a laticel megjelenésével egy új bútorkészítési mód terjedt el. Az eddig használt afrik és lószőr helyett a gyorsabb munkavégzés érdekében a kárpitosok szivaccsal készítették el a bútorokat. A régi technológia azonban a mai napig fennmaradt: az antik bútorok restaurálásához a kárpitos manapság is a régen bevált anyagokat használja. Hiába a modern, olcsóbb eljárás, a kárpitosmester munkájának korhűnek kell lennie. Ismernie kell a hagyományos és a modern eljárásokat is, hogy minden bútort a megfelelő módon, hozzáértéssel készíthessen el, varázsolhasson újjá.
Így egy kézműves kárpitos munka gyakran felér egy iparművészeti alkotással is.
A kárpitozás, újrakárpitozás főbb lépései:
- Bontás: A kárpitozás legelső lépése a régi kárpit teljes mértékű eltávolítása, azaz a bútorvázig történő bontás.
- Statikai megerősítés: A favázat (modern bútoroknál fém- vagy egyéb vázat) a kárpitozás következő lépésében megerősítik a statikai pontokon, vagyis gyakorlatilag szétszerelik és újra összerakják, a szükséges részeknél összeragasztják.
- Hevederezés: Többféle hevederezési mód létezik, ez a munkafolyamat tulajdonképpen az alapozásnak felel meg a kárpitozásban: erős, vastag vászonszalagok stabil keresztfonatának elkészítéséről van szó.
- Rugózat beépítése: A hevederezésre kerülnek a rugók. Ezeket bevarrják, majd spárgával szorosan lekötik, és speciális rugóvászont húzunk rá. A rugózat elkészítésével adják meg a leendő ülő- vagy fekvőfelület formáját.
- Shoppolás: A kárpitozás ezen része a tömőanyagok elhelyezését és formázását jelenti. Tömőanyagként a legelterjedtebbek a szivacs, a vatta, az afrik és a lószőr. A tömőanyagot több rétegben terítjik és varrják rá az alapra, valamint élvarrással biztosítják a széleken is. Elkészülte után vászonszövettel borítják be, erre fog kerülni a tényleges bútorszövet.
- Behúzás: A behúzás voltaképpen maga a tényleges – nem szakmabeliek által értett – kárpitozás, azaz a bútor kiválasztott bútorszövettel való borítása. A behúzás során ráfeszítik a huzatot a bútorra, és gondosan rögzítik.
- Díszítés: Főleg antik bútoroknál fordul elő, hogy a kárpitozás részeként a különféle díszítőelemek is javítása, cserére szorulnak. Ilyen díszítőeljárás például a paszományozott vagy díszszögekkel készült kárpitozás, díszzsinórozás az éleken és beosztásokon, vagy a mélyfűzés. A mélyfűzés talán a legnehezebb kárpitosmunka, amelynek során díszgombok behúzása révén alakítanak ki a bőr vagy bútorszövet felszínén egy négyszögletes, középen besüllyedő mintát.
Bútor kategóriák:
Az ágy (fekvőhely, nyoszolya) bútordarab, amelyet általában kellemes tevékenységekre – alvásra, pihenésre, szexuális együttlétre, olvasásra, tévézésre, néha étkezésre is
A bárszék viszonylag magas és vékony székfajta, melynek gyakran lábtartója is van. Eredetileg bárokban alkalmazták, de ma már otthoni bútorként is egyre elterjedtebb.
A forgószék elfordítható ülőlapú szék. A mai modern forgószékek nem csak a tengelyük körül tudnak elmozdulni, kerekekkel is fel vannak szerelve, így ülő testhelyzetben akár helyet is változtathatunk a segítségével. Azonban a modern forgószék az ülőlap alá szerelt mechanika segítségével, ennél sokkal többre is képes. A mechanika típusától függően – CP szerkezet, hintamechanika, szinkron-mechanika, aszinkron mechanika – állítható rajtuk a háttámla és az ülőlap helyzete
A kanapé háttámlával és karfákkal ellátott széles, kárpitozott ülőbútor, legalább két személy részére.
A szék a leggyakoribb és legegyszerűbb ülőbútor A szék egy személyes ülőbútor háttámlával. A lakószobában étkezéskor illetve az asztal mellett végzett munkákhoz használják. Ülése és háttámlája általában kárpitozott. A székek színe, formája igen sokféle. A formailag jól kialakított szék egyszerű ránézésre kifejezi, hogy tartós, kényelmes és biztonságos ülést nyújt.
A fotel és a kanapé egy, illetve több személy kényelmes ülésére alkalmas bútor. Kartámlával vagy kartámla nélkül, teljes kárpitozással vagy részben kárpítozva készülnek. A fotel minden esetben egy személy ülőhelye. A kanapé méretkialakítása a fotel szélességi méretének egész számú többszöröse.
Zsámoly vagy puff: Bőrrel párnázott alacsony, négy lábon nyugvó ülő alkalmatosság. Nappali puff praktikus és stílusos bútor, amely karaktert és kényelmet kölcsönöz a belső térnek. Különféle formában, anyagból és színben